Godlo Polski 164

dzieki

Międzyszkolny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 logo-konkurs-piesni-patriotycznej

Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej:
"Świat w oczach najmłodszych"
gif_soneczko

Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny „Piórem i pędzlem”

dzieci11

Programy edukacyjne realizowane przez szkołę

klub bezpiecznego puvhatka

szkola_przyjazna_ywieniu

zasady_2

patronat_ngo

Przyroda
to drogocenny skarb
-edukacyjny program ekologiczny
 

mleko

owoce-w-szkole

Nasza mała biblioteka

01-SP-NALECZOW-PL

 

Czas pracy w tym roku szkolnym już minął, teraz czekają wszystkich zasłużone wakacje. 23 czerwca hucznie pożegnaliśmy Absolwentów, a dziś – 24 czerwca – uczniów klas I-V. W obu przypadkach  spotkania odbyły się w sali gimnastycznej, gdzie Panie dyrektorki  Anna Szczęsna i Urszula Kuropatwa przedstawiły zebranym wyniki klasyfikacji w poszczególnych klasach  i różne osiągnięcia naszych uczniów. W tym miejscu również prymusi otrzymali świadectwa z wyróżnieniem ,nagrody za wyniki w nauce, zachowanie , 100% obecność na zajęciach, a także za udział w różnych formach aktywności szkolnej.  Na uroczystości Pożegnania Absolwentów  rodzice uczniów z najwyższą średnią ocen otrzymali także  listy gratulacyjne  . Uroczysty apel uświetniły występy uczniów z klas III a , pod kierunkiem Pani Ewy Gajkoś oraz VI b , nad którymi czuwała autorka wpisu. Po apelu wszyscy wychowawcy udali się do swoich klasopracowni, gdzie odbyła się ostatnia w lekcja.

Wszystkim, którzy ciężko pracowali w minionym roku szkolnym gratulujemy  osiągnięć i życzymy wspaniałego letniego wypoczynku.

Do miłego zobaczenia za dwa miesiące!

K. Kowalska

Czytaj dalej

Uczniowie klasy 2a naszej szkoły biorą udział w II etapie Konkursu NATURA POTRZEBUJE SUPERBOHATERÓW. Konkurs składa się z III etapów. Zwycięzcą zostanie ta klasa, która otrzyma najwięcej punktów od jury oraz w głosowaniu internautów za wszystkie trzy etapy. Nagrodą w konkursie jest wyjazd dla całej klasy wraz z opiekunami na Zieloną Eko-Szkołę. Pierwszy etap już za nami. Klasa 2a zdobyła w nim I miejsce. Teraz przed nami II etap. By spełniły się marzenia drugoklasistów o wspólnym wyjeździe, potrzebne są Państwa głosy. Wszyscy bardzo na nie liczymy. Przepiękną pracę uczniów można zobaczyć i na nią codziennie głosować pod linkiem: http://axn.zmiento.com.pl/zadanie-2/?gallery-order=points-down w terminie od 16 do 23 czerwca 2016 r.

Z góry dziękuję za każdy oddany głos.

Anna Szczęsna

Szanowni Państwo Rodzice, Drodzy Uczniowie

Uroczystości zakończenia roku szkolnego 2015/2016 odbędą się według następującego harmonogramu:

23.06.2016r.:

Godz. 16.00 – zakończenie roku szkolnego i pożegnanie szkoły przez uczniów klas VI

24.06.2016r.:

Godz. 8.00 – Msza Święta w kościele parafialnym

Godz. 9.00 – zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas I-III

Godz. 11.00 – zakończenie roku szkolnego dla uczniów klas IV-V

Serdecznie zapraszam

Anna Szczęsna

W dniach 20- 22 czerwca 2016r.  w szkolnej bibliotece odbył się kiermasz używanych podręczników.  Przy pomocy i wsparciu bibliotekarza uczniowie mogli zakupić lub sprzedać swoje używane podręczniki.

Po raz kolejny okazało się, że warto dbać o książki, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na wakacyjne podróże!

Organizatorzy:

Agnieszka Kanarek, Sylwia Krysa

Podczas ostatniej godziny wychowawczej odbyło się spotkanie uczniów klas III- VI na ostatniej lekcji z cyklu spotkań z historią, który przez trzy lata prowadziły Panie Beata Kozłowska i Joanna Chorębała w  swoich wychowawczych klasach, współpracując ściśle ze środowiskiem lokalnym i rodzicami.  Z  bliskich spotkań z historią zrodził się pomysł zorganizowania wycieczki edukacyjnej do Warszawy i zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Wrażenia uczestników były niezwykłe i zainspirowały uczniów klas piątych i szóstych    do  trzyetapowego konkursu o Powstaniu.  Na  ostatnim apelu podsumowano jego wyniki.  Była to swoista żywa lekcja historii, a zaproszono  na nią uczniów z klas trzecich, którzy zaprezentowali   znany każdemu polskiemu dziecku wiersz Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” .

Czytaj dalej

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w  Wojewódzkim Konkursie Plastycznym  ” Stare Miasto i Kościół św. Michała w Lublinie”. Organizatorem tego projektu było  Stowarzyszenie Lubelska Fara i Dom Kultury LSM. Cieszymy się z wyróżnień  dziewczynek : Jagody Muciek i Leny Grelowskiej z klasy  1b, które pracowały pod kierunkiem  Pani Marty  Wójcik  oraz  Aleksandry Depty z klasy  kl. 1a, nad którą opiekę roztoczyła Pani Katarzyna Szlendak. Rozdanie nagród miało miejsce w  Domu Kultury LSM. Podczas  tej uroczystości  uczestnicy obejrzeli projekcję rekonstrukcji Kościoła św. Michała, czyli fary na Starym Mieście.
Paniom i dziewczynkom serdecznie gratulujemy.

K. Kowalska

Czytaj dalej

W dniach 15 – 22 czerwca w bibliotece szkolnej odbywa się kiermasz pod hasłem „ Książki z sentymentem”. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – rodziców i uczniów do oglądania, wspominania oraz kupowania książek w godzinach pracy biblioteki:  8.00 – 14.30. Każda książka jest niepowtarzalna, jedyna i wyjątkowa, a kosztuje tylko 1 zł. !!! Za pieniądze uzyskane z kiermaszu będą kupione nowości dla naszych dzieci.

Zapraszam serdecznie.

Agnieszka Kanarek

szkolna bibliotekarka

Uczniowie klas I-III wzięli udział w  Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym: „ Bezpieczne zabawy” zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe w Białymstoku. Bardzo się cieszymy z   wyróżnienia Nikoli Borkowskie z klasy II a, która pracowała pod kierunkiem wychowawczyni Pani Z. Grzywacz- Piotrowskiej .

Serdecznie gratulujemy!

K. Kowalska

600 osób jednocześnie czytało swoje ukochane książki!

10 czerwca 2016r punktualnie o godz. 10.00. na plac przed Urzędem Gminy w centrum miasta przyszło ponad600 osób zaproszonych przez naszą szkołę, aby wziąć udział w ogólnopolskiej akcji czytania. Na znak organizatorów, siedząc wygodnie na trawie, skąpani w czerwcowym słońcu, zanurzyliśmy się w lekturze. Najmłodsi czytali ukochane baśnie i wierszyki, starsi książki młodzieżowe, nie zabrakło też fantastyki, reportaży a nawet kryminałów i literatury fachowej z zakresu finansów J. W ten sposób udowodniliśmy, że młodzi czytają!!!

Nad naszymi głowami fruwał dron, który uwiecznił to wydarzenie w postaci zdjęć i filmu!

Czytaj dalej

Nałęczów, 8.06.2016r.

Protokół

z przebiegu   Międzyszkolnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową im. S. Żeromskiego w Nałęczowie i Nałęczowski Ośrodek Kultury w Nałęczowie w dniu 8.06.2016r.

Celem konkursu było promowanie piosenki dziecięcej i młodzieżowej, rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży, pasji i zainteresowań wokalnych oraz upowszechnianie piosenek w języku polskim o tematyce dziecięcej  i młodzieżowej o wartościach wychowawczych.

Czytaj dalej

 Powyższe hasło stało się inspiracją dla uczniów biorących udział w  XVII edycji Międzynarodowego Konkursu Moje inspiracje muzyczne organizowanym co roku przez Prywatną Szkołę Muzyczną w Nałęczowie. Uczestnicy chętnie chwycili za pióra i pędzle, czarując słowem i obrazem. 8 czerwca  w NOK miała miejsce uroczysta gala z udziałem wyróżnionych. Mamy się czym pochwalić:

 w kategorii:  literatura

I miejsce – Marcel Sągała, II miejsce – Wiktoria Krysa- kl. 2a, op. obojga uczniów jest p. Z. Grzywacz –  Piotrowska

w kategorii plastyka

Czytaj dalej

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w różnych projektach edukacyjnych. Do jednego z ciekawszych należy, bez wątpienia, program promujący czytelnictwo- Nasza Mała Biblioteka.

Jednym z wielu zadań dla uczniów, był  Ogólnopolski Konkurs Plastyczny W krainie bajki jest wszystko możliwe.   Z ogromną przyjemnością informujemy, iż Nagrodę Ilustratorów otrzymała Iga Topolska uczennica  klasy 2a. Uczennica pracowała pod opieką Pani Zofii Grzywacz- Piotrowskiej.  Gratulujemy !

Wszystkie dzieci uczestniczące w tym konkursie otrzymały pamiątkowe t-shirty, a Iga całkiem sporo prezentów.

K. Kowalska

Czytaj dalej

Julia Dębczak i Iga Topolska zajęły I miejsce w Wojewódzkim Międzyszkolnym Konkursie Origami zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 10 w Lublinie. W  związku z obchodami roku sienkiewiczowskiego jego tematem były „Bajki i legendy H. Sienkiewicza.

Laureatki wzięły udział w uroczystym podsumowaniu konkursu, następnie udały się  na słodki poczęstunek. Bardzo dumne i zadowolone wróciły do domu.

Serdeczne gratulacje dla dziewczynek i wychowawczyni, Pani Zofii Grzywacz-Piotrowskiej.

K. Kowalska

Czytaj dalej

Uczniowie klas I-III z naszej szkoły wzięli udział w  IV Festiwalu Dziecięcej Aktywności Twórczej zorganizowanym przez Zespół Placówek Oświatowych w Klementowicach. Był to  Konkurs Plastyczny pod hasłem Projekt plakatu do spektaklu na podstawie wybranej baśni Braci Grimm. Spośród wielu prac, które napłynęły na konkurs , jury nagrodziło  Lenę Grelowską .
Uczennica pracowała pod opieką Pani wychowawczyni- Marty Wójcik.
To już kolejny sukces Lenki. Rośnie nam prawdziwy talent- wielkie gratulacje!

K. Kowalska

Czytaj dalej

9 06.2016r. uczennica klasy III b – Michalina Jarosińska odebrała nagrodę za zajęcie III miejsca w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym ,,Orkiestra w karykaturze”. Uczennica wykonała pracę pod kierunkiem p. Joanny Sochy.

Wraz z wychowawczynią Michasia pojechała na uroczystość wręczenia nagród, która   miała miejsce w  sali koncertowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Kompozytorów Polskich . Podsumowanie konkursu i rozdanie nagród odbywało się w  szczególnej oprawie – uświetnili ją swoim występem uczniowie Szkoły Muzycznej.

Serdecznie gratulujemy sukcesu.

K. Kowalska

Czytaj dalej

9 czerwca 2016r. reprezentanci naszej szkoły: Karolina Góra i Karol Podkowiński -oboje z klasy V c- pojechali do SP w Piotrowicach i uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie : Nałęczowa czar w legendach i opowieściach autorstwa Pana Krzysztofa Zalecha  Drużyny ze szkół naszej gminy rozwiązywały  niełatwe, trzeba przyznać , zadania  konkursowe. Nasi uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie w większości konkurencji, a opowiadanie w wykonaniu Karoliny zostało ocenione najwyżej. W efekcie jako szkoła zajęliśmy III miejsce.

Karolinie i Karolowi gratulujemy .

K. Kowalska

Czytaj dalej

9 czerwca z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w szkole był Dzień Kolorów. Na ostatnim apelu  gospodarze klas wylosowali barwy, w których ich zespoły miały się zaprezentować . Większość dzieci ucieszył wybór kolegów i chętnie przyłączyły się do  wspólnej zabawy. Wychowawcy wystąpili w barwach swoich klas, a Panie dyrektorki,  inni nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni przybrali odcienie fioletu.

Podsumowaniem tego dnia były wspólne fotografie. Miłego oglądania!

K. Kowalska

Czytaj dalej

W dniu 6 czerwca 2016 r. odbył się II etap szkolnego konkursu ortograficznego. Wzięło w nim udział 30 uczniów z klas IV-VI naszej szkoły wyłonionych w eliminacjach klasowych: 8 uczniów z klas IV, 11 z klas V i 11 z klas VI. Do III, ostatniego etapu zakwalifikowali się uczniowie z trzema najlepszymi wynikami z II etapu w każdej grupie wiekowej. Są to: Maks Litwiński, Amelia Taracha, Wiktoria Piłat i Gabriela Lipa z klas 4, Hanna Kanarek, Laura Dobrowolska, Anna Trębińska i Malwina Głowacka z klas 5 oraz Katarzyna Kańczugowska, Adrian Kopeć i Nel Kuźma z klas 6. W najbliższy poniedziałek, tj. 13 czerwca będą oni walczyć o tytuł Mistrza Ortografii.

Anna Szczęsna

W Piotrowicach 5 czerwca 2016r. odbył się Piknik Rodzinny, podczas którego rozstrzygnięto  Konkurs Plastyczny „Z Rodziną – aktywnie i zdrowo”. Wzięli w nim udział i odnieśli sukcesy następujący uczniowie naszej szkoły:

I MIEJSCE- Weronika Jarosińska- kl. 1b, Iga Topolska- kl. 2a,

II MIEJSCE- Julia Maciążek- kl. 2a, Martyna Klaczyńska- kl. 1b,

III MIEJSCE-Marcel Sągała- kl. 2a, Lena Grelowska- kl.1b,

WYRÓŻNIENIE-Weronika Woźniak- kl. 1b , Matylda Niewinna- kl.1b, Nikola Borkowska- kl. 2a, Luiza Dobrowolska- kl. 2b.

Wychowawczyniom  i dzieciakom serdecznie gratulujemy.

K. Kowalska

Czytaj dalej

2 i 3 czerwca 2016r. Malwina Głowacka i Mikołaj Rymanowski reprezentowali naszą szkołę podczas jubileuszowego XXXV Koncertu Laureatów Małego Konkursu Recytatorskiego orgaznizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury. Oboje przeszli wcześniej eliminacje szkolne i powiatowe, w których zajęli czołowe miejsca.

Gratuluję wspaniałych osiągnięć i poetyckich zainteresowań.

Sylwia Krysa

Czytaj dalej

Podczas spotkania w sali gimnastycznej w dniu 1.06.2016r. oprócz ciekawej pogadanki n/t zdrowego odżywiania Pani dyrektor uhonorowała uczniów , którzy zdobyli wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym  KANGUR: z klasy IIa – Marcel Sągała (wych. Pani Z. Grzywacz-Piotrowska), z klasy III a – Albert Skoczek  ( wych. Pani E. Gajkoś),  z klasy Vc ( wych. Pan A.Musiał) – Stanisław Bester oraz z klasy VIb – Adrian Kopeć (wych. Pani J. Chorębała).

Wyróżnionym gratulujemy sukcesu.

K. Kowalska

Czytaj dalej

1 czerwca spędzamy już od kilku lat bardzo aktywnie. Postarali się o to organizatorzy Dnia Sportu Szkolnego – nauczyciele wychowania fizycznego. W tym roku nie mogło być inaczej.

Dzień zaczął się od spotkania z wychowawcami, którzy przypomnieli uczniom o obowiązywaniu zasad fair play podczas zawodów . Następnie wszyscy uczestniczyli w pogadance na temat zdrowego odżywiania, którą przygotowała i poprowadziła  zaprzyjaźniona pani dietetyk – Ewa Sułek. Po krótkiej przerwie uczniowie pod opieką nauczycieli brali udział w różnych rozgrywkach – zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem: zbijak, piłka nożna  i siatkowa, przeciąganie liny.

Czytaj dalej

Uczniowie z klas I-VI wzięli udział w Powiatowym  Konkursie Plastycznym „Mieszko i Dobrawa naszymi oczami” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe i  Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach w ramach obchodów Jubileuszu Chrztu Polskiego (966-2016). Na konkurs wpłynęły aż 222 prace!

Wręczenie nagród w Sali Błękitnej  Starostwa Powiatowego poprzedził zainscenizowany przez uczennicę Gimnazjum z Górze Puławskiej monolog Dobrawy.

Uczennica klasy Ib naszej szkoły – Lena Grelowska zajęła III miejsce, a pracowała pod opieką Pani Marty Wójcik.

Gratulujemy tak wysokiego wyniku!

K. Kowalska

 

Czytaj dalej

23 .05.2016r. uczniowie klas trzecich z Nałęczowa i Sadurek, którzy w tym roku przystąpili do
I Komunii Św. pod opieką swoich pań wychowawczyń , katechetek i ks. W. Marczewskiego  uczestniczyli w pielgrzymce do lubelskiej Archikatedry. Dzięki staraniom opiekunów uczniowie mieli możliwość pospacerować po Starym Mieście, obejrzeć zamek, a także posmakować pysznych lodów.

Na zakończenie wszyscy udali się do Kościoła p.w. Matki Bożej Latyczowskiej, gdzie wzięli udział w dziękczynnej  Mszy Św. Potem zadowoleni z wyjazdu wrócili do Nałęczowa.

K. Kowalska

Czytaj dalej

18 maja 2016 r. Malwina Głowacka i Anna Trębińska z kl. 5a reprezentowały szkołę podczas Międzypowiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Religijnej. Interpretacje wierszy obu dziewcząt były niezwykle oryginalne. Z recytatorami z pozostałych powiatów zmierzy się Malwina, która będzie reprezentowała szkołę podczas etapu wojewódzkiego.

Obu dziewczętom gratuluję wspaniałych wystąpień i odważnego odkrywania w sobie talentów w obcowaniu z poezją.

Sylwia Krysa

Czytaj dalej

Serdecznie zapraszam przyszłorocznych Pierwszoklasistów (dzieci urodzone w roku 2009 i 2010) oraz Ich Rodziców na „Popołudnie w szkole”, które odbędzie się w dniu 19 maja 2016r. (czwartek) w godz. 14:00-18:00.

Podczas wizyty w szkole będzie można zwiedzić szkolny budynek, zobaczyć sale lekcyjne, porozmawiać z dyrektorem szkoły i nauczycielami klas I-III.

Anna Szczęsna

17 maja 2016 roku już po raz kolejny odbył się w naszej szkole  Szkolny Konkurs Ortograficzny adresowany do uczniów klas trzecich. Wzięło w nim udział czterech uczestników. Tytuł laureata otrzymał Albert Skoczek- uczeń klasy III a.

Wszystkim biorącym udział w konkursie dziękujemy, a Albertowi gratulujemy.

Ewa Gajkoś i Joanna Socha

Po raz kolejny w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie w ramach projektu „ Książka mojego dzieciństwa”. Tym razem gościem była pani dyrektor nałęczowskiego Gimnazjum – Urszula Stefanyszyn. Pani Dyrektor wprowadziła uczniów klasy 6b w świat swoich wspomnień czytelniczych, świat baśni i pięknych historii. Uczniowie mogli obejrzeć ciekawe prezentacje multimedialne o książkach: M. Konopnickiej „Jak to ze lnem było”, oraz P. Jerszowa „ Konik Garbusek”, będących tłem do pięknej i plastycznej opowieści pani Dyrektor o wybranych lekturach. Ciekawym dopełnieniem prezentacji oraz opowieści o książce M. Konopnickiej był film o tradycyjnej uprawie lnu.

Agnieszka Kanarek

11 maja 2016 r. Róża Sowińska i Natalia Twardzik reprezentowały szkołę podczas przesłuchań konkursu recytatorskiego „Ojczyna Słowem Malowana”. Interpretacje dziewcząt poruszyły serca jurorów i obie zajęły  miejsca na podium – Róża – II miejsce, a Natalia III miejsce!

Sukces dziewcząt jest tym większy, że obie debiutowały jako recytatorki i po raz pierwszy prezentowały swoje umiejętności przed konkursową publicznością i jurorami. Myślę, że wrażliwość Róży i Natalki na słowo i piękno języka jeszcze wiele razy pozwoli nam cieszyć się z sukcesów dziewcząt i oklaskiwać je podczas przeglądów i konkursów.

Sylwia Krysa

Czytaj dalej


W niedzielę 08 maja 2016 roku odbyły się zmagania najlepszych drużyn z województwa lubelskiego w kategoriach „3” klas V i „4” klas VI w prestiżowym Turnieju o Puchar Kinder+ Sport w mini piłce siatkowej. Grające drużyny zostały wyłonione po wcześniej przeprowadzonych trzech rejonowych turniejach rozgrywanych w całej Lubelszczyźnie.  Finał Wojewódzki odbył się w Świdniku. Reprezentanci SP Nałęczów przez cały dzień zmagali się z czołowymi

Czytaj dalej

6 maja 2016 r. czworo uczniów naszej szkoły wzięło udział w powiatowych eliminacjach Małego Konkursu Recytatorskiego. W kategorii klas I- III szkołę reprezentowali – Aleksandra Depta  z kl. 1a i Mikołaj Rymanowski z kl. 2a, klasy IV –VI – uczennice klasy 5a -Anna Trębińska oraz Laura Gorgol. Po wysłuchaniu prezentacji wszystkich recytatorów jury wyróżniło interpretację Anny Trębińskiej, która otrzymała wyróżnienie oraz Mikołaja Rymanowskiego, który będzie reprezentował szkołę  w etapie wojewódzkim.

Wszystkim recytatorom oraz ich nauczycielom serdecznie gratulujemy!

Sylwia Krysa

Czytaj dalej

 

5 maja 2016 r. miało miejsce podsumowanie I Ogólnopolskiego Konkursu Literacko -Plastycznego  „Piórem i pędzlem”. Na spotkanie przybyli goście z różnych regionów kraju – laureaci ze Śląska, Mazowsza, Wielkopolski, Podlasia, Podkarpacia a także Lubelszczyzny. Jurorzy edycji plastycznej – p. Burmistrz Andrzej Ćwiek i artysta plastyk p. Piotr Kanarek oraz edycji literackiej – p. Katarzyna Wójcik – dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Nałęczowie oraz P. Bogumiła Wartacz – kierownik Muzeum im. B. Prusa podzielili się swoimi wrażeniami.

Czytaj dalej

13 maja w szkole odbyło się spotkanie poświęcone potrzebie dbania o nasze naturalne  środowisko.
W ramach obchodów Dnia Ziemi, została podsumowana akcja Drzewko za butelkę. W tym celu przybyli do nas pracownicy  firmy Azoty S.A. , którzy pogratulowali koordynatorowi akcji , Panu Wiktorowi Flisowi i  uczniom tak wielkiego zaangażowania w akcję  oraz  obdarowali wyróżnionych nagrodami rzeczowymi. Następnie zebrani obejrzeli inscenizację w wykonaniu uczniów z klas IV a, b, Vc i VIa. Wystąpiły  też dzieci z klas III a, b , a także chór szkolny w repertuarze piosenek o treści ekologicznej. Podsumowaniem apelu była prezentacja przygotowana przez Wiktorię Kruk z klasy VI a.

K.Kowalska

13 maja w szkole odbyło się spotkanie poświęcone potrzebie dbania o nasze naturalne  środowisko.
W ramach obchodów Dnia Ziemi, została podsumowana akcja Drzewko za butelkę. W tym celu przybyli do nas pracownicy  firmy Azoty S.A. , którzy pogratulowali koordynatorowi akcji , Panu Wiktorowi Flisowi i  uczniom tak wielkiego zaangażowania w akcję  oraz  obdarowali wyróżnionych nagrodami rzeczowymi. Następnie zebrani obejrzeli inscenizację w wykonaniu uczniów z klas IV a, b, Vc i VIa. Wystąpiły  też dzieci z klas III a, b , a także chór szkolny w repertuarze piosenek o treści ekologicznej. Podsumowaniem apelu była prezentacja przygotowana przez Wiktorię Kruk z klasy VI a.

K.Kowalska

Po raz kolejny w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie w ramach projektu „ Książka mojego dzieciństwa”. Tym razem gościem była pani dyrektor nałęczowskiego Gimnazjum – Urszula Stefanyszyn. Pani Dyrektor wprowadziła uczniów klasy 6b w świat swoich wspomnień czytelniczych, świat baśni i pięknych historii. Uczniowie mogli obejrzeć ciekawe prezentacje multimedialne o książkach: M. Konopnickiej „Jak to ze lnem było”, oraz P. Jerszowa „ Konik Garbusek”, będących tłem do pięknej i plastycznej opowieści pani Dyrektor o wybranych lekturach. Ciekawym dopełnieniem prezentacji oraz opowieści o książce M. Konopnickiej był film o tradycyjnej uprawie lnu.

Agnieszka Kanarek

Dnia 29 kwietnia został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Plastyczny pt.: „Najpiękniejsza ozdoba  wielkanocna”zorganizowany przez  Szkołę Podstawową im. A. Mickiewicza  w Piotrowicach oraz Stowarzyszenie „Piotrowice Razem”.

W kategorii Stroik nagrody otrzymali:

1 miejsce-  Adrian Raczyński kl. III b

2 miejsce- Julia Dębczak   kl. II a

Czytaj dalej

Dzień 28 kwietnia obfitował w różne wydarzenia. Podczas lekcji uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do NOK-u i wzięli udział w inscenizacji Zielona afera , czyli ostatnie śledztwo inspektora Zgrozy. W godzinach popołudniowych zaś, dzięki staraniom klasy V a i ich wychowawcy Pana Czesława Mitury, dla uczniów klas starszych zorganizowana została dyskoteka. Wprawdzie frekwencja nie była zbyt duża, ale obecni doskonale się bawili przy dźwiękach muzycznych hitów.  Podczas zabawy odbyło się kilka konkursów z nagrodami! Organizatorzy zadbali również o podniebienia tancerzy – przygotowując słodkie smakołyki w kawiarence.

K. Kowalska

Czytaj dalej

 W dniu 28 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbył się w/w konkurs, który  zorganizowały Panie Marta Wójcik i Anna Chołody.  W turnieju wzięli udział  uczniowie  klas II ze szkół podstawowych z Wąwolnicy, Sadurek, Piotrowic, Drzewiec oraz Nałęczowa. Uczestnicy zaprezentowali fragment prozy dziecięcej przygotowanej wcześniej przez siebie i przeczytali tekst wyznaczony przez jury. Ocenie podlegała technika czytania, interpretacja tekstu oraz odpowiednia dykcja.
Zmagania uczniów oceniało jury:

Czytaj dalej

Powyższe hasło, zaczerpnięte z prozy  Hanny Ożogowskiej – tegorocznej bohaterki konkursu, przyświecało VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego  Z literaturą na Ty , zorganizowanego w dniu 28.04.2016r. przez Szkołę Podstawową im. Żeromskiego w Karmanowicach. Naszą społeczność reprezentowały trzy uczennice klasy VI b: Olga Jaruga, Inga Lewandowska i Katarzyna Kańczugowska . Dziewczęta,  przygotowując się do dzisiejszych zmagań, przeczytały  trzy powieści H. Ożogowskiej nieobecne dziś ( a szkoda ) na liście lektur, a także zapoznały się z biografią pisarki. W turnieju wiedzy i umiejętności zmierzyły się z uczniami ościennych szkół. Po  niełatwych  zmaganiach zajęły 4 miejsce.

Dziewczynkom gratulujemy postawy i dziękujemy za zaangażowanie w pracę  nad przygotowaniami do konkursu.

K. Kowalska

Czytaj dalej

27 kwietnia swoje szyki zwarli uczniowie klas piątych, którzy wzięli udział w corocznym Turnieju Mitologicznym.  Zanim jednak mogli się dzisiaj spotkać w sali gimnastycznej, poprzedziły to długie przygotowania, przyswajanie mnóstwa wiadomości, sprawdziany i kartkówki, które pozwoliły wyłonić prawdziwych znawców Mitologii Greków i Rzymian . Uczniowie zostali podzieleni na trzy drużyny i dobrani tak, by w każdej znajdowali się reprezentanci  każdej klasy.

Uczniowie rozwiązywali niełatwe zadania, zaś pozostali wraz z paniami polonistkami ,

Czytaj dalej

Dnia, 27.04.2016r. w Szkole Podstawowej im. Ewy Szelburg – Zarembiny w Drzewcach dwie uczennice klasy III a , b – Kinga Kolibska i Klaudia Depta, jako drużyna reprezentowały naszą szkołę w konkursie: Ewa Szelburg – Zarembina i jej twórczość dla najmłodszych.Dziewczynki przygotowane zostały  przez Panie Ewę Gajkoś i Joannę Socha.
Zwyciężczynie zmagań konkursowych otrzymały wyróżnienia i indywidualne nagrody. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom znajomości twórczości Pisarki, która , jak wszystkim wiadomo, swoje dzieciństwo spędziła właśnie w  Nałęczowie.

K. Kowalska

Czytaj dalej

Niemal dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku zebraliśmy zużytych butelek plastikowych w tegorocznej, XIV edycji akcji „Drzewko za butelkę”. Do powtórnego wykorzystania oddaliśmy aż 119464 butelki, tj. o 50971 sztuk więcej niż w ubiegłym roku. W klasyfikacji grupowej niekwestionowanym liderem ze znaczną przewagą jest klasa 3a, której uczniowie zebrali 40279 butelek, zaś w klasyfikacji indywidualnej Iga Topolska z klasy 2a, która zgromadziła aż 15926 sztuk butelek. Te imponujące wyniki to dowód ogromnego zaangażowania w przebieg akcji naszych dbających o środowisko uczniów i ich wspaniałych rodziców. Serdecznie gratuluję laureatom i dziękuję wszystkim uczestnikom akcji: uczniom, ich rodzicom i pracownikom szkoły. Po raz kolejny udowodniliśmy, że dbanie o środowisko leży nam wszystkim na sercu.

Anna Szczęsna

Czytaj dalej

W dniu 21.04.2016 r. po raz XIII miała miejsce w naszej szkole uroczystość podsumowania kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Świat w oczach najmłodszych-Moja wyobraźnia”. Jak zwykle została uświetniona obecnością laureatów, ich nauczycieli i rodziców oraz zacnego grona przyjaciół szkoły. Oprócz autorów ponad 1550 prac konkursowych o tym, że warto korzystać z wyobraźni przekonywali również uczniowie klasy 1c naszej szkoły, prezentując przedstawienie pt. „A co, pomarzyć nie można?”, które stanowiło preludium do punktu kulminacyjnego uroczystości. Nagrodę specjalną,

Czytaj dalej

22 kwietnia br. uczniowie z klas I-VI  wzięli udział w szkolnych eliminacjach do Małego Konkursu Recytatorskiego , który niebawem  odbędzie się w NOK-u. Przed życzliwym okiem i uchem jury Pań: dyrektor Anny Szczęsnej , Agnieszki Kanarek, Sylwii Krysa i Katarzyny Kowalskiej swoje interpretacje wierszy  w dwóch grupach wiekowych przedstawiło 22  recytatorów.

Podajemy do wiadomości, że naszą szkołę na tegorocznym konkursie będą reprezentować uczniowie:

Czytaj dalej

Wróżki, księżniczki, królewny, mówiące zwierzęta- te wszystkie postacie zawładnęły dziś szkołą. Podczas zmagań o tytuł największego znawcy baśni czwartoklasiści wcielili się w baśniowe postacie, odgadywali zagadki, rozwiązywali zadania i baśniowe łamigłówki. Mistrzami okazali się:Aleksandra Lipa, Jakub Tomasiak oraz  Mateusz Zabiegły. Gratulujemy!!!

Sylwia Krysa

Czytaj dalej

19 kwietnia br. połączone klasy VI-e uczestniczyły w prezentacji pt. „ 10 zasad zdrowego żywienia”, przygotowanej przez  grupę uczennic z Gimnazjum im. E. Andriollego w Nałęczowie . Dziewczęta omówiły zasady, jakimi powinniśmy się kierować w swojej codziennej diecie, by jak najdłużej zachować zdrowie . Podczas spotkania szóstoklasiści uczestniczyli również w krótkim tematycznym quizie – w nagrodę za poprawne odpowiedzi zostali nagrodzeni owocami.

K. Kowalska

Czytaj dalej

19 kwietnia 2016 roku uczniowie klas trzecich Albert Skoczek, III a, Jakub Pochroń i Adrian Raczyński z klasy III b wzięli udział w V Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym ,,Sówka’’ w Wąwolnicy.

III miejsce zdobył Jakub Pochroń.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Joanna Socha

Czytaj dalej

Już tylko do 15 kwietnia (piątek) trwa zbiórka zużytych butelek plastikowych w ramach akcji „Drzewko za butelkę”. Dziękując wszystkim za dotychczasowe wsparcie akcji, proszę o możliwie największe zaangażowanie w czasie pozostającym do zakończenia zbiórki. Każda zużyta butelka ma szansę na ponowne wykorzystanie, jeśli trafi do odpowiedniego worka. Te worki dostępne są jeszcze w naszej szkole.

Anna Szczęsna

W dniu 5 kwietnia 36 uczniów klas 6. naszej szkoły przystąpiło do sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej. Wszyscy stawili się w komplecie już o godz. 8.20, pięknie prezentując się w odświętnym stroju szkolnym, który dodawał powagi chwili. Po powitaniu przez dyrektora szkoły udali się do sal, gdzie pisali pierwszy tak poważny sprawdzian. Teraz do 27 maja czekamy na wyniki.

Bardzo serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów klas 6. za poczęstunek podczas przerwy między pierwszą a drugą częścią sprawdzianu oraz pani Agacie Czarneckiej, dyrektor Zakładu Produkcyjnego „Nałęczowianka”, za przekazanie szóstoklasistom wody mineralnej, którą po raz pierwszy w tym roku można było wnieść do sali egzaminacyjnej.

Anna Szczęsna

Czytaj dalej

Amelia Tusińska –  to niezwykle wrażliwa i utalentowana dziewczyna. Często możemy ją zobaczyć na szkolnych korytarzach, gdy z notatnikiem w dłoni rysuje lub pisze wiersze. Jej zdolności literackie docenili jurorzy konkursu, na którym Amelia otrzymała wyróżnienie w kategorii literackiej!!!

Zapewniam Was, że to nie ostatni sukces Amelki. Jeszcze wiele razy będziemy ją oklaskiwać. Brawo Amelko, rozwijaj swoje talenty!!!

Sylwia Krysa

Szanowni Państwo,

z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy życzenia pogody ducha i radości w sercu, które sprawią, że Czas Wielkiej Nocy przyniesie Państwu tylko chwile przepełnione rodzinnym ciepłem, wiosennym optymizmem i kojącym odpoczynkiem.

Dyrekcja i Pracownicy Szkoły

21 marca pracownicy szkoły spotkali się przy wspólnym stole na dorocznym „jajeczku”. Podczas spotkania panowała iście świąteczna atmosfera.

Następnego dnia w niektórych klasach także odbyły się podobne spotkania, o których smakowitą oprawę oraz inne atrakcje zadbali rodzice.

W środę zaś klasa II c pod kierunkiem Pani Anny Chołody zaprosiła społeczność szkoły na wiosenny apel , podczas którego najpierw rozstrzygnięty został konkurs plastyczny na najładniejszą kartkę świąteczną. Następnie obejrzeliśmy przedstawienie pt. „ Wielkanocna opowieść”. Trzeba przyznać, że dzieci

Czytaj dalej

Dzięki udziałowi  naszej szkoły w projekcie „Wybieram wodę” , przy gabinecie stomatologicznym zainstalowane zostało „źródełko” z wodą pitną.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem odnieśli się do tej nowości, miejmy nadzieję, że dobre i zdrowe nawyki żywieniowe zostaną utrwalone  na długo. Pomysłodawcom i sponsorowi pomysłu – firmie Nałęczowianka  Sp. z o.o. serdecznie dziękujemy.

K.Kowalska

17.03.2016r. o godzinie 10.00 uczniowie klas III-VI uczestniczyli w koncercie Łódzkiego Duetu Akordeonowego. W popularnych i znanych powszechnie utworach muzycznych przed publicznością zaprezentowali się dwaj akordeoniści, Panowie Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński. Prowadzący z humorem poprowadził to spotkanie, angażując do zabawy większość dzieci . Była to wspaniała okazja , by poznać trochę już zapomniany instrument.

K.Kowalska

Czytaj dalej

Najtęższe matematyczne umysły naszej szkoły, tj. 48 uczniów z    klas II –VI  17 marca 2016r. wzięło udział w 25 edycji międzynarodowego konkursu matematycznego Kangur. Koordynacją tego projektu w naszej szkole zajmowała się Pani Elżbieta Kowal. Miłośnicy matematyki, a wśród nich Żaczki, Maluchy i Beniaminki  pod czujnym okiem Pani Urszuli Kuropatwa wzięli się za bary z trudnymi matematycznymi łamigłówkami. Mamy nadzieję, że wszystkim poszło doskonale.

K.Kowalska

Czytaj dalej

Nasi siatkarze stale dostarczają nam powodów do dumy – w Finale Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Świdniku 4.03.2016. V klasa zajęła trzecie, a klasa VI zajęła IV miejsce w województwie. Panowie wuefiści i chłopcy- serdecznie Wam dziękujemy i gratulujemy.

K.Kowalska

Czytaj dalej

W bieżącym roku kontynuujemy realizację programu edukacyjnego „Między nami kobietkami”. Celem programu, adresowanego do dziewcząt klas VI, jest uzupełnienie wiedzy z zakresu fizjologii dojrzewania i wykształcenie właściwych nawyków higienicznych. W dniu 1 marca uczennice klas VI naszej szkoły spotkały się z p. Bożeną Pytka, prelegentką Działu Profilaktyki i Edukacji Procter & Gamble, która w niezwykle przyjazny sposób udzielała wskazówek, jak poradzić sobie z problemami wieku dojrzewania.

Anna Szczęsna

Czytaj dalej

Nowy okres rozpoczęliśmy bardzo miło- już 1 marca w sali gimnastycznej klasy III-VI uczestniczyły w koncercie gitarowym w wykonaniu Panów – Jana Witaszka i Piotra Szewczenkę . Poprowadziła go dla nas Pani dyrektor Prywatnej Szkoły Muzycznej – Anna Kos, która opowiedziała historię tego fantastycznego instrumentu. Gitarzyści zaś zaprezentowali swoje talenty muzyczne w znanych i popularnych standardach muzyki klasycznej, jazzowej, popowej,  na koniec nie mogło oczywiście  zabraknąć też ciężkich rockowych brzmień. Może to spotkanie stanie się dla kogoś inspiracją do nauki gry na gitarze?

K.Kowalska

Siatkarze z klas V i VI przyzwyczajają nas do kolejnych zwycięstw. Tym razem zajęli I miejsce w Rejonowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Opolu Lubelskim w kategorii klas V i VI. Wybrali się tam pod opieką swoich trenerów, Panów C. Mitury i A. Musiała. Wszystkim serdecznie gratulujemy i czekamy na następne osiągnięcia.

K.Kowalska

Czytaj dalej

Dobiega końca I okres roku szkolnego 2015/2016 , wobec tego 11 lutego w sali gimnastycznej odbył się apel, na którym Pani dyrektor Anna Szczęsna i Pani dyrektor Urszula Kuropatwa podsumowały osiągnięcia uczniów z klas IV-VI .

Następnie Pani Dagmara Wrzos-Piech  wręczyła nagrody uczniom , którzy wzięli udział w IX Szkolnym  Festiwalu Kolęd i Pastorałek  Zaśpiewajmy i zagrajmy Dzieciątku kolędę.

Potem konkurs „Zaczytani”, podsumowały Panie Agnieszka Kanarek i  Sylwia Krysa, które również wręczyły dyplomy  i nagrody dla znawców lektur z klas IV-VI.

Na koniec spotkania, Pani dyrektor życzyła uczniom wesołych i bezpiecznych ferii, na które wszyscy już tak bardzo czekają.

K.Kowalska

31 stycznia w Nałęczowskim Ośrodku Kultury odbył się IX Gminny Przegląd Kolęd, Obrzędów i Zwyczajów Świątecznych. Naszą szkołę w grupie wiekowej 11 – 13 lat w kategorii solistów reprezentowali członkowie chóru szkolnego: Patrycja Boruch i Katarzyna Pochroń uczennice klasy V a, Natalia Twardzik uczennica klasy V b i Paweł Gąska uczeń klasy IV a. Nasi reprezentanci włożyli wiele starań, aby jak najlepiej zaprezentować się na scenie przed lokalną społecznością, jednakże największe uznanie jury pozyskał Paweł Gąska, zdobywając III miejsce za wykonanie pastorałki Gwiazda na Kiju. Pawłowi jak i dziewczętom gratuluję udanego występu i życzę kolejnych sukcesów.

Dagmara Wrzos – Piech

Czytaj dalej

Kolejnym gościem w bibliotece w dniu 29 stycznia był pan Szczepan Piech, przewodniczący Rady Rodziców w naszej szkole. Pan Piech zaskoczył słuchaczy z klasy 3b plikiem komiksów o Tytusie, Romku i A’ Tomku autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, popularnie zwanego Papciem Chmielem. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o niezwykłych wprost przygodach Tytusa de ZOO i jego kompanów. Na pytanie, czy tylko komiksy fascynowały pana Szczepana, uzyskaliśmy odpowiedź: Ależ skąd, Henryk Sienkiewicz i jego „ W pustyni i w puszczy”, „ Krzyżacy” i Trylogia to dopiero było to.

Pragnę tylko dodać iż nasza biblioteka może poszczycić się posiadaniem egzemplarza komiksu o Tytusie z oryginalnym podpisem autora.

Agnieszka Kanarek

Czytaj dalej

Piątek 29 stycznia był wyjątkowy dla naszej biblioteki, albowiem w dniu tym mieliśmy aż dwóch znamienitych gości. Pan Jerzy Rosiak, dyrektor Zespołu Szkół im. Zygmunta Chmielewskiego podzielił się z uczniami klasy 5c wspomnieniami o książkach, które fascynowały go w dzieciństwie. Z zadziwiającą wprost dbałością o szczegóły pan Dyrektor opowiadał o przygodach  Tomka Wilmowskiego, bohatera książek Alfreda Szklarskiego. Zazdrościliśmy aż dwóch lat wakacji, które przeżyli na bezludnej wyspie nastoletni bohaterowie powieści Juliusza Verne’a i mogliśmy dowiedzieć się kim był Mały Bizon. Literatura, o której opowiadał pan Jerzy Rosiak, może troszkę zapomniana, ale jakże piękna i barwna. Warto wspomnieć iż wszystkie tytuły polecane przez pana Dyrektora znajdują się w naszej bibliotece.

Agnieszka Kanarek

Czytaj dalej

Pod takim hasłem odbył się w piątek 29 stycznia międzyklasowy turniej plastyczny dla klas 4 – 6. Jest to już kolejna edycja turnieju realizowanego w ramach szkolnego projektu profilaktyki  „Żyjmy zdrowo, kolorowo!”. Reprezentanci poszczególnych klas zmagali się pod czujnym okiem jury z wykonywaniem „na żywo” plakatów o powyższej tematyce. Zwycięzcami okazały się dziewczęta z klasy 6b, które zachwyciły jurorów oryginalnością pomysłu, starannością wykonania i doskonałą współpracą w grupie. Pozostali nagrodzeni to:

Czytaj dalej

28 stycznia obfitował w wydarzenia – w godzinach porannych do szkoły zawitał pan Sławek Rubaj, który przeprowadził żywe lekcje przyrody dla klas I-III i IV-VI. Pan zajmuje się hodowlą pajęczaków. Zgromadzeni w sali gimnastycznej  uczniowie  z zainteresowaniem, ale i dozą strachu obejrzeli z bliska przywiezione okazy pająków i skorpionów. Poznali cechy gatunkowe i zwyczaje ptaszników, czarnej wdowy, o których ciekawie i z prawdziwą pasją opowiadał prowadzący spotkanie. Dowiedzieli się np., że w Polsce też żyją ptaszniki … ukraińskie , a swoją ostoję  mają w Bieszczadach.

K. Kowalska

Czytaj dalej

Po południu 28 stycznia w szkole  odbywała się zabawa karnawałowa. Uczniowie klas I-III przygotowali świetne przebrania. Nie brakowało spidermanów, piratów, księżniczek i innych postaci ze znanych dzieciom bajek. Kolorytu zabawie dodali  niektórzy rodzice, dzięki kostiumom i charakteryzacji. Wszyscy bawili się wyśmienicie ,a zaangażowanie organizatorów – klasy V b wraz z wychowawczynią p. M. Tochman, rodziców i wychowawczyń klas I-III było naprawdę ogromne. Po skończonych harcach młodszych uczniów, do sali wkroczyli tanecznym krokiem starsi. V b zadbała o smakowity asortyment w kawiarence i popularną muzykę do zabawy.

K. Kowalska

Czytaj dalej

W środę 27 stycznia uczniowie klasy 5a mieli okazję do spotkania z niezwykłą osobą – panem Jerzym Sołdkiem: historykiem, bibliofilem, regionalistą, osobą niebywale zasłużoną dla pielęgnowania historii Nałęczowa. Pan Jerzy Sołdek z pasją i zaangażowaniem zabrał nas w świat książek swojego dzieciństwa. Począwszy od wierszyka Jana Brzechwy Tańcowała igła z nitką poprzez Wierszyki nałęczowskie Ewy Szelburg – Zarembiny, aż do powieści Aleksandra  Dumasa, Juliusza Verne’a, Karola Maya i innych towarzyszyliśmy gościowi w wędrówce po wspomnieniach czytelniczych z dzieciństwa. Na pytanie,  Czyfascynacje czytelnicze miały wpływ na wybór drogi zawodowej w życiu dorosłym, zaproszony gość miał tylko jedną odpowiedź: tak. Dużą atrakcją dla uczniów były książki, które pan Sołdek przyniósł z własnej biblioteczki domowej. Pieczołowicie skatalogowane, opatrzone ekslibrisami, nierzadko już wiekowe zachwyciły młodych czytelników.

Agnieszka Kanarek

Czytaj dalej

Miniony tydzień przyniósł uczniom naszej szkoły wielu miłych doznań czytelniczych.

We wtorek, 26 stycznia gościem w bibliotece była pani dyrektor Przedszkola im. Adasia Żeromskiego – Jolanta Madejska. W spotkaniu z panią dyrektor wzięła udział klasa 1b. Pani dyrektor przeniosła nas wszystkich do krainy opowieści pt.  Dwie Dorotki autorstwa Janiny Porazińskiej. Mieliśmy przyjemność wysłuchania fragmentów książki, obejrzenia ilustracji, a przede wszystkim rozmowy o tym, że dobro zawsze zwycięża. Dzieci po raz kolejny mogły przekonać się jak wiele mądrości życiowej zawierają tak chętnie słuchane przez nich baśnie. Ulubiona książka z dzieciństwa pani dyrektor została odkryta dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.

Agnieszka Kanarek

Czytaj dalej

W dniu 25 stycznia odwiedzili naszą szkołę Strażnicy Miejscy, którzy apelowali do uczniów o ostrożność podczas korzystania z uroków zimy. Spotkali się z każdą klasą i zachęcali do porzucenia komputera na rzecz aktywności fizycznej na śniegu, ale radzili przy tym, co zrobić, by zabawa była bezpieczna. Nie zapomnieli także powiedzieć o odpowiednim stroju i sprawnym sprzęcie. Zima chyba jeszcze nas nie opuszcza. Mamy nadzieję, że będzie nam nadal sprzyjać, a szczególnie podczas ferii zimowych. Z tego powodu warto wszystkie rady wziąć sobie do serca.
Anna Szczęsna
W ramach przygotowań do sprawdzianu szóstoklasisty w dniu 20 stycznia uczniowie klas 6 ponownie zmierzyli się z testami, by sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności przed czekającym ich kwietniowym sprawdzianem. Była to druga próba, która na pewno została wykorzystana na realizację wniosków po sprawdzianie listopadowym. Sale egzaminacyjne uczniowie opuszczali z zadowoleniem, co świadczy zapewne o tym, że wszystkie wnioski zostały zrealizowane.
Anna Szczęsna

Czytaj dalej

W dniu 19 stycznia 2016r. gościem biblioteki szkolnej był pan Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa. Pan Burmistrz spotkał się z uczniami klasy 2a w ramach projektu Książka mojego dzieciństwa. W sposób niezwykle zajmujący opowiadał o swoich dziecięcych fascynacjach czytelniczych. Wspólnie przeżyliśmy podróż wspomnień po baśniach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, braci Grimm, Andersena aż do książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Właśnie ta książka, a dokładniej ilustracje do niej wykonane przez Jana Marcina Szancera, stały się jednym z najpiękniejszych wspomnień literacko-plastycznych z dzieciństwa naszego Gościa. Na zakończenie Pan Burmistrz sprawił uczniom nie lada niespodziankę, wykonał ilustrację przedstawiającą króla Błystka, która już zdobi szkolny korytarz. To spotkanie niewątpliwie rozbudziło zainteresowanie uczniów prezentowanymi książkami, a szczególnie przygodami małych krasnali, które, zdaniem Marii Konopnickiej, na pewno są na świecie.
Agnieszka Kanarek
19 stycznia uczniowie klas IV i V pod opieką nauczycieli wybrali się na wycieczkę do Lublina. Cel to Icemania – świetne miejsce do doskonalenia umiejętności jazdy na łyżwach. Zaraz po wejściu na lód okazało się, że to nie taka łatwa sprawa. Jednak nikt nie dawał za wygraną. Po 70 minutach niektórzy lekko poobijani, a wszyscy  zmęczeni, ale zadowoleni opuścili lodowisko, by udać się w drogę powrotną do domu. Sezon dopiero się zaczyna – przed nami więc dobry czas na takie zimowe ,lodowe zabawy.

K.Kowalska

Czytaj dalej

Niedawno odbył się II, rozstrzygający, etap szkolnego konkursu czytelniczego Zaczytani . Wzięli w nim udział uczniowie z klas IV-VI, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami testowymi I etapu. Po sprawdzeniu testów i podliczeniu punktów podajemy do publicznej wiadomości, iż najbardziej uważnymi czytelnikami okazali się:

czytaj więcej

Nasza szkoła jest uczestnikiem programu MEN propagującego czytelnictwo Książki naszych marzeń. W ramach jego realizacji zaplanowano cykl spotkań z mieszkańcami Nałęczowa. Organizacją i koordynowaniem projektu  pod hasłem Książka mojego dzieciństwa zajęła się Pani Agnieszka Kanarek. 12 i 14. 01.2016r. w szkolnej bibliotece odbyło się I spotkanie uczniów z Panem Krzysztofem Zalechem – nauczycielem, regionalistą i przewodnikiem nałęczowskim,  autorem książkiNałęczowa czar w legendach i opowieściach. Gość opowiadał o swoich pasjach czytelniczych  i promował wydaną książkę. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki, mieli również okazję zadawać pytania o źródła pomysłów czy okoliczności powstawania książki.
K.Kowalska

Czytaj dalej

Tym szczególnym dniem jest oczywiście wigilia, ale zanim  nastąpi, dla uczniów wyjątkowy był wtorek 22.12.2015r. – ostatni przed przerwą świąteczną. Stało się to za sprawą Pań Jadwigi Wajrak i Joanny Socha  i uczniów z klasy III b , którzy przygotowali dla społeczności szkolnej dwa uroczyste spotkania jasełkowe – dla klas I-III i IV-VI.

Barwne stroje, piękne recytacje, wspaniałe wykonania kolęd i  świąteczna dekoracja sceny wprowadziły wszystkich w radosny nastrój. Do kolędowania włączyli się uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej. Warto podkreślić, że byli wśród nich wykonawcy z Ukrainy.

Na koniec spotkania Pani dyrektor Anna Szczęsna złożyła wszystkim życzenia świąteczne, a po nich wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę „ Wśród nocnej ciszy”.

K. Kowalska

W ostatnim tygodniu zainteresowani uczniowie klas VI-VI  mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę o poznanych lekturach. To już kolejna edycja konkursu promującego czytelnictwo „ Zaczytani”.

W tym roku szkolnym do I etapu przystąpiło 43 uczniów. Ich zadaniem było udzielenie poprawnych odpowiedzi na 80 pytań dotyczących treści poznanych lektur szkolnych.

Kwalifikację do II etapu konkursu zdobyli uczniowie: ……………………………czytaj więcej

18 grudnia uczniowie już kolejny raz uczestniczyli w wykładzie Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, który odbył się w sali widowiskowej NOK.  Temat tego spotkania naukowego brzmiał Od siekierki kamiennej do piły mechanicznej Stihl’a . Uczestnicy wykładu dowiedzieli się, jak nasi przodkowie tworzyli narzędzia i odkrywali skarby. Mieli także okazję obejrzeć przywiezione eksponaty – głównie pięściaki, ciosaki, kamienne siekiery. Zagadnienia przybliżyły  naszym uczniom studentki  Wydziału Humanistycznego, Instytutu Archeologii UMCS Pani Agnieszka Ragaman i Pani Amanda Krać.
K. Kowalska
Siatkówka z Mikołajem.

W dniu Świętego Mikołaja 6 grudnia, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XIV Mikołajkowym Turnieju Minisiatkówki w Lublinie organizowanym przez WZPS w Lublinie. Chłopcy naszej szkoły wzięli udział w dwóch kategoriach wiekowych:

  • Krasnale-  rok urodzenia 2004r i młodsi klasa V „trójki”,
  • Skrzaty- rok urodzenia 2003r i młodsi klasa VI „czwórki”.

W kategorii krasnale chłopcy w składzie: Tymoteusz Ambrozik ,Maks Pardyka, Igor Dziura, Jan Kęsik zajęli I miejsce.

W kategorii skrzaty w składzie: Szymon Kowalczyk, Patryk Kęsik, Mateusz Wijaszka, Karol Wojczuk , również wygrali turniej zdobywając I miejsce w turnieju.

Gratulacje Chłopcy!!!

Adam Musiał

Czytaj dalej

mikolajDzisiaj do naszych uczniów zawitała drużyna  Śnieżynek, elfów, skrzacików wraz reniferem Rudolfem, którzy zapowiedzieli wizytę św. Mikołaja. Wszyscy pełni emocji oczekiwali na Jego przybycie .  Jeszcze chwilka i… jest! Usiadł wygodnie, zapytał czy byli grzeczni, czy odrabiali prace domowe , a na koniec obdarował słodkim ciasteczkiem. Potem, niestety, musieliśmy się pożegnać. Aktorami w tym projekcie byli członkowie Samorządu Uczniowskiego, którzy pięknie i z zaangażowaniem prezentowali się przed poszczególnymi klasami. Nad całością, jak co roku, czuwała Pani Joanna Chorębała, a upominki dla każdego ucznia zostały ufundowane przez Panią Dyrektor.
K. Kowalska
Święty Mikołaj także w tym roku nie zapomniał o pracownikach naszej szkoły. Skrzaty, należące do Mikołajowej świty, zaprosiły wszystkich pracowników szkoły do sekretariatu, gdzie miało miejsce to przez nas również oczekiwane spotkanie. Święty Mikołaj zaczął od pytania, czy nie dokuczamy uczniom, ale gdy usłyszał nasze zapewnienie, że staramy się dbać o nich najlepiej, jak potrafimy, z radością przedstawił nam swoją świtę, opowiedział o wędrówce po całym świecie i poczęstował słodkościami. Na koniec obiecał, że wróci do nas za rok.

Anna Szczęsna

Czytaj dalej

Uczniowie uczestniczyli w  pokazie „I Ty możesz zostać rycerzem!” W programie znalazły się informacje o historii wczesnego średniowiecza, opowieść o ekwipunku i uzbrojeniu rycerzy . Jeden z wojów krótko scharakteryzował średniowieczne prawo i podziały społeczne. Dzieci mogły dowiedzieć się również o osiągnięciach średniowiecznej cywilizacji i ich znaczeniu dla dzisiejszego świata. Uczestnicy pokazu obejrzeli przywiezione  rekwizyty – miecze, topory, kiścienie, włócznie, tarcze i zbroje. Największą  jednak atrakcją okazały się dyby, które podczas dzisiejszego pokazu posłużyły do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Widzowie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało pasowanie na rycerza (w tej roli wspaniale wypadł Aleksander z Nałęczowa), a na koniec odbył się pojedynek pomiędzy rycerzem  a Maćkiem Sieczkowskim. Wszystkim  niezmiernie przypadła do gustu ta żywa lekcja historii.
K.Kowalska

Szkolne Koło Historyczne w dniu 30 listopada zaprosiło starszych uczniów na żywą lekcję historii zorganizowaną w ramach projektu: „Bo warto pamiętać”- spotkanie było poświęcone wspomnieniu lotników z Dywizjonu 303. Ci „podniebni rycerze” dzielnie bronili nieba nad Wielką Brytanią podczas II wojny światowej. Członkowie koła pod opieką Pani Beaty Kozłowskiej samodzielnie wyszukali materiały, z których następnie stworzyli scenariusz i prezentację multimedialną – ilustrującą sylwetki lotników.

K.Kowalska

Czytaj dalej

Sukcesy poetyckie Laury Gorgol z kl. 5aw Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „Nowe inspiracje”.

Haiku – to tradycyjna, japońska forma poetycka. Wymaga niezwykłej precyzji, znajomości języka i wyobraźni. Ta trudna sztuka układania haiku nie jest obca Laurze Gorgol z kl. 5a, która w ogólnopolskim konkursie zdobyła wyróżnienie!

W nagrodę Laura otrzymała tomik wierszy, którego jest współautorką, atrakcyjny zestaw książek oraz pamiątkowy dyplom.

Brawo Lauro – jesteśmy z Ciebie dumni!

nauczycielka j. polskiego – Sylwia Krysa

Czytaj dalej

3o listopada dzięki zaproszeniu Pani Joanny Chorębała do naszej szkoły zawitała grupa teatralna z Krakowa. Uczniowie mogli obejrzeć przedstawienie profilaktyczne o aktualnej dla wielu tematyce zatytułowane „ Lilli, fejs i kłopoty”.

Aktorki wcieliły się w postacie nastolatków, którzy mają problemy z racjonalnym korzystaniem z nowoczesnych technologii – komputerem czy smartfonem. W krótkiej historii „ z życia wziętej” bohaterowie borykają się z uzależnieniem od portali społecznościowych i gier . Po zakończeniu spektaklu uczniowie jeszcze przez kilka minut rozmawiali z aktorkami na temat zagrożeń, które czyhają na dzieci i młodzież w sieci Internet. Mamy nadzieję, że to spotkanie okaże się pożyteczne dla naszych uczniów.

K.Kowalska

Czytaj dalej

Swój pierwszy próbny sprawdzian nasi szóstoklasiści mają już za sobą. W dniu 25 listopada próbowali swoich sił z testami przygotowanymi przez wydawnictwo „Nowa Era”. Mam nadzieję, że mierzyli siły na zamiary i wszystko poszło jak z płatka. Jeśli nie, do 5 kwietnia mamy jeszcze trochę czasu. Najważniejsze, to dobrze go wykorzystać.

Anna Szczęsna

Czytaj dalej

24 listopada młodsi uczniowie, a 25 – starsi , bawili się  podczas andrzejek. Tańce, pląsy, konkursy zręcznościowe wprawiły dzieciaki w wyśmienity humor. Dziewczynki  z Samorządu Uczniowskiego zadbały o magiczną atmosferę, przywdziewając na siebie kostiumy wróżek. Młodszym uczniom towarzyszyli rodzice , którzy zadbali o słodki poczęstunek w salach lekcyjnych . Starsi – degustowali smakołyki  w kawiarence, którą zorganizowała klasa VI a wraz z wychowawczynią Panią Beatą Kozłowską.
K.Kowalska

Czytaj dalej

 

 

Pod takim hasłem 23 listopada w Zespole Szkół im. Z. Chmielewskiego  odbył się wykład  dla pedagogów z okolicznych szkół. Prelekcję wygłosił dr Ireneusz Siudem,psycholog, naukowiec – praktyk, terapeuta. Współtwórca środowiskowej koncepcji profilaktyki uzależnień. Przewodniczący Towarzystwa Nowa Kuźnia, autor ponad 60 publikacji naukowych z zakresuprzeciwdziałania patologiom społecznym, psychologicznej analizy zjawisk społecznych, profilaktyki uzależnień przemocy i pomocy psychologicznej.Prelegent przybliżył zebranym zagadnienia związane z zagrożeniami i problemem uzależnień u dzieci i młodzieży szkolnej. Pedagodzy mieli również okazję obejrzeć kilkadziesiąt plakatów wykonanych przez uczniów w ramach akcji „ Nie dla dopalaczy”
K.Kowalska

Czytaj dalej

23Janusz Korczak 20 listopada , w Polsce po raz drugi obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji w naszej szkole 23 listopada odbył się krótki apel przygotowany przez Panie Joannę Chorębała i Beatę Kozłowską. Podczas spotkania w sali gimnastycznej rozstrzygnięty został konkurs na prezentację multimedialną  o prawach dziecka. Wyróżniono  trzy najciekawsze, a ich autorami są: Edyta Kozłowska z klasy IV a, Olga Jaruga z klasy VI b oraz Patryk Włodarczyk z klasy V c.
Nagrodzeni uczniowie przedstawili swoje prace zebranym.

K. Kowalska

Czytaj dalej

20 listopada czwartoklasiści wybrali się na wycieczkę do Lublina , by obejrzeć spektakl pt. „ W Krainie Narnii”. To piękna opowieść o sile wyobraźni i przyjaźni, która może wiele przezwyciężyć. Niebawem uczniowie klas czwartych zaczną omawiać tę lekturę na lekcjach j. polskiego, ucieszyła ich więc możliwość porównania swoich wyobrażeń z wizją reżysera.
K. Kowalska

Czytaj dalej

Tobie śpiewamy- Ojczyzno!

20 listopada odbył się zorganizowany przez nauczycielki naszej szkoły Panie Dagmarę Wrzos – Piech i Katarzynę Kowalską oraz pracowników Nałęczowskiego Ośrodka Kultury  I Międzyszkolny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Wzięli w nim udział uczniowie z ościennych szkół podstawowych i gimnazjów  , którzy pod opieką swoich nauczycieli muzyki przygotowali popularne , znane i lubiane utwory  o tematyce patriotycznej. Konkurs zainaugurowała uroczyście Pani dyr. Anna Szczęsna.

Uczniowie byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: solista i zespół.
Nad sprawnym przebiegiem  konkursu i wyłonieniem zwycięzców czuwało profesjonalne jury w osobach: Pani Teresy Kmieć – nauczyciela muzyki, pani Wioletty Sieczkowskiej – Kos – b. dyrektora Prywatnej Szkoły Muzycznej
w Nałęczowie oraz Pana Marcina Maruszek – organistę z kościoła parafialnego
w Nałęczowie . Podczas obrad komisji oceniającej wokaliści i ich opiekunowie zostali zaproszeni na poczęstunek.

Po uzgodnieniu werdyktu jury podało do wiadomości wyniki.

czytaj więcej….

Czytaj dalej

20 listopada w sali balowej Pałacu Małachowskich wyłonieni w szkolnych eliminacjach nasi uczniowie Mikołaj Rymanowski z klasy II a, Julia Nowak z klasy III a, Julia Barańska i Wiktor Malczyński  oboje z klasy V aprezentowali się podczas konkursu recytatorskiego prozy Stefana Żeromskiego i walczyli dzielnie  „ O Złotą Różę”. Młodsi recytowali wiersze o Patronie, starsi – fragmenty prozy.
Nasi uczniowie wspaniale prezentowali się na scenie, a werdykt jury jest następujący:

W kategorii klas IV-VI

Julia Barańska I miejsce

Wiktor Malczyński II miejsce

W kategorii klas I-III

Mikołaj Rymanowski nagroda Złotej Róży

Julia Nowak I miejsce

Recytatorom oraz  Paniom Sylwii Krysa , Zofii Grzywacz – Piotrowskiej i Ewie Gajkoś gratulujemy sukcesu i takich uzdolnionych uczniów!

K. Kowalska

Czytaj dalej

19 listopada to kolejny ważny dzień dla pierwszoklasistów – zostali oficjalnie przyjęci do grona Szkolnego Koła Oszczędności. Podczas spotkania w sali gimnastycznej, w obecności przedstawiciela Banku Spółdzielczego opiekunka koła Pani Zofia Grzywacz – Piotrowska wręczyła dzieciakom książeczki SKO, na których zaksięgowano I wpłatę – 10,00 złotych ( taki prezencik od sponsora, BS).

Dla uświetnienia tej uroczystości i popularyzacji oszczędzania klas II a zaprezentowała scenkę pt. „ SKO – to jest to!”

K. Kowalska

Czytaj dalej

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Literackim „Życie z pasją” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Puławach.

Komisja po przeczytaniu i analizie 64 wierszy i 38 opowiadań nadesłanych na konkurs z miasta Puławy oraz z Góry Puławskiej, Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Klementowic, Sadurek, Opatkowic i Zarzecza postanawia przyznać nagrody i wyróżnienia. Daria Dąbek z klasy V b otrzymała nagrodę w kategorii: wiersz. Serdeczne gratulacje dla uczennicy i Pani Sylwii Krysa- nauczycielki j. polskiego!

K. Kowalska

Czytaj dalej

18 listopada odbył się już IX „Apel o Niepodległą”. Jest to, cieszący się dużym zainteresowaniem szkół z naszego regionu Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Patriotycznej w Kurowie. Naszą społeczność szkolną reprezentowali uczniowie klas V a – Julia Barańska, Jakub Głuchowski i V c –  Karolina Góra , którzy pojechali tam pod opieką Pani Sylwii Krysa.

Miło nam, że nasi uczniowie ładnie zaprezentowali się przed publicznością , w efekcie Julia zdobyła III miejsce, a Karolina wyróżnienie.

K. Kowalska

Czytaj dalej

18 listopada w czasie godziny wychowawczej w sali gimnastycznej odbył się uroczysty apel poświęcony Świętu Odzyskania Niepodległości. Uczestniczyli
w nim uczniowie klas IV-VI. Recytatorzy i narratorzy – miłośnicy historii z klasy
VI a, którzy przygotowali swoje wystąpienie pod opieką Pani Beaty Kozłowskiej oraz chór szkolny , nad którym czuwała Pani Dagmara Wrzos- Piech. Montażowi słowno – muzycznemu towarzyszyła prezentacja obrazująca dążenia niepodległościowe naszych rodaków. Podczas apelu Pani Agnieszka Kanarek- koordynator akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę zainaugurowała zbiórkę produktów, z których zostaną przygotowane paczki dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej. Przedstawiciele wylosowali dla swoich klas różne artykuły, m.in. środki czystości czy trwałą żywność.

K. Kowalska

Czytaj dalej

Pomagamy dzieciom przetrwać zimę W bieżącym roku nasza szkoła tradycyjnie przystąpiła do akcji zainicjowanej przez panią Ewę Dados. W dniu 18 listopada przedstawiciele poszczególnych klas ciągnęli losy z nazwami produktów, które będziemy zbierać w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. Koordynatorem akcji w naszej szkole jest pani Agnieszka Kanarek. Do udziału zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły. Zbiórka produktów trwa do 15 grudnia.

Anna Szczęsna

Czytaj dalej

 

18 listopada piątoklasiści uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. „ W labiryncie mitologii”. Bez wątpienia to bardzo dobry tytuł! Aktorzy Warszawskiego Teatru Edukacyjnego  starali się zapoznać uczniów z zawiłościami mitów Greków
i Rzymian. Nie brakowało zabawnych sytuacji i dowcipnego   ujęcia przedstawianych postaci znanych już nieco z lekcji historii i j. polskiego. Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie.

K. Kowalska

Czytaj dalej

17 listopada dzieci z klas I-III obejrzały w NOK przedstawienie pt.” Wielki wyścig w poziomkowym lesie”. Temat omawiany w sztuce jest niezmiernie ważny – znajomość zasad bezpieczeństwa dzieci na drodze. Historyjka, pełna  baśniowych postaci, krasnali, znaków, wesołych piosenek i kolorowych kostiumów przypadła do gustu widzom.
K. Kowalska

Czytaj dalej

Dzięki udziałowi w projekcie „Szkoła kreatywności” aż 170 uczniów naszej szkoły mogło uczestniczyć w trzech wycieczkach krajoznawczo-edukacyjnych do Zamościa i Chełma. Piątek, 13 listopada okazał się dniem wymarzonym do odbycia ostatniej, w której uczestniczyli głównie uczniowie klas drugich. Piękna pogoda oraz spotkania z mieszkańcami zamojskiego ZOO i duchem Bieluchem w podziemiach kredowych sprawiły, że wszystkie dzieci wróciły do domu z mnóstwem niezapomnianych wrażeń.
Anna Szczęsna

Czytaj dalej

12 i 13 listopada uczniowie klas II a, b, c, IV a, b i V c w ramach projektu Szkoła Kreatywności pojechali na wycieczkę do Zamościa i Chełma. Zwiedzili zabytki staromiejskie i ogród zoologiczny.

14 listopada klasy V a, b, c ponownie wybrały się  do lubelskiego Aquaparku pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego. Były to dodatkowe zajęcia  wychowania fizycznego zorganizowane w ramach projektu Szkoła Kreatywności. Uczniowie z radością uczestniczyli w tym wyjeździe, bo przecież czas spędzony  na rekreacji w hali basenowej to super zabawa.

* Panta rhei[czytaj: PANta REi] z greckiego: wszystko płynie; sentencja Heraklita

K. Kowalska

Czytaj dalej

10 listopada większość uczniów klas młodszych i liczne grono starszych ruszyło do sali nr 37, w której odbyła się XVI Wielka Gra pod hasłem „ Wygraj z SKO ” . Rokrocznie organizacją tego przedsięwzięcia zajmują się panie: Zofia Piotrowska i Elżbieta Kowal. W tym roku szkolnym pomocnikami pań podczas akcji była klasa V a wraz z wychowawczynią-panią Karoliną Pańkowską.

Kolejka po losy sięgała prawie do połowy korytarza, bo przecież każdy los wygrywa!

Wszyscy z wypiekami na buziach oglądali wylosowane przedmioty m.in. : przybory do pisania, baloniki, opaski odblaskowe, skarbonki … Niby takie drobiazgi, ale przecież miła pamiątka, no i może się przydać.

K.Kowalska

Czytaj dalej

6.11.2015r. w ramach projektu „Szkoła kreatywności” 56 uczniów z klas V a,b, IV a i VI a pojechało na wycieczkę turystyczno – krajoznawczą do Zamościa i Chełma. Mieli oni okazję poznać „miasto idealne”- jak nazywano swego czasu Zamość, jego zabytki i historię. Uczniowie uczestniczyli w niezwykle interesującym multimedialnym pokazie w Prochowni, zwiedzili Arsenał oraz Nadszaniec. Marszowym krokiem, z powodu dotkliwego zimna, przeszli przez Stare Miasto , po czym ze smakiem spałaszowali obiad.

Po posiłku i krótkim odpoczynku uczestnicy wycieczki udali się w dalszą drogę do Chełma, gdzie zwiedzili podziemia kredowe, a w nich stanęli oko w oko z duchem Bieluchem.

Wycieczka była bardzo udana.

K. Kowalska

Czytaj dalej

3 listopada się odbyły się przesłuchania do konkursu recytatorskiego O Złotą Różę organizowanego corocznie przez Muzeum Stefana Żeromskiego. W tym roku do eliminacji szkolnych przystąpili uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III oraz IV-VI. Młodsi recytowali wiersze o Żeromskim, starsi – fragmenty prozy Patrona.

Jury – panie polonistki, wyłoniło czworo uczniów , którzy będą reprezentować szkołę podczas konkursu. Są to:

1. Mikołaj Rymanowski z klasy IIa

2. Julia Nowak z klasy IIIa

3. Julia Barańska z klasy Va

4. Wiktor Malczyński z klasy Va

Wszystkim dziękujemy za zainteresowanie konkursem i przygotowanie recytacji, a za w/wym. uczniów będziemy ściskać kciuki podczas konkursu -20 listopada.

K. Kowalska

Czytaj dalej

W jesiennej zadumie nad przemijaniem staramy się pamiętać o tych, których już nie ma. Tradycją naszej szkoły jest opieka nad najstarszymi zabytkowymi grobami na cmentarzu bochotnickim. Także tym razem – 28.10.15r. uczniowie klas piątych pod opieką nauczycieli spotkali się z panią Anną Wziątek – członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa, która przypomniała dzieciom nazwiska ważnych w przeszłości osób. Podkreśliła również , jak ważna jest nasza pamięć i ofiarność dla utrzymania porządku w najstarszej części nekropolii.
Następnie uczniowie, zaopatrzeni w rękawice ochronne i worki, zajęli się sprzątaniem wyznaczonych kwater.
K. Kowalska

Czytaj dalej

26 października klasy I-III uczestniczyły w lekcji przyrody, podczas której mogły poznać życie gadów na przykładzie żywej jaszczurki. Prowadzący ciekawie opowiadał o zwyczajach, trybie życia i gatunkach gadów.

Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek, m.in. tego, że występują na wszystkich kontynentach poza Antarktydą oraz na wielu wyspach oceanicznych. Są najliczniejszą grupą gadów obejmującą ponad 4000 gatunków.

Na zakończenie spotkania najodważniejsi uczniowie mogli uwiecznić się z jaszczurką na pamiątkowym zdjęciu.

Katarzyna Kowalska

Czytaj dalej

– na Teatralnym Placu Zabaw Jana Dormana …

Twórca Teatru Dzieci Zagłębia wielokrotnie podkreślał, że dziecko uczy się i rozwija przez zabawę. Projekt, w którym wzięli udział nasi nauczyciele i uczniowie jest inspirowany twórczością Jana Dormana.

Spotkanie z aktorkami pp. Justyną Czarnotą i Justyną Sobczak przebiegało w dwóch etapach: we wtorek po południu dobyły się warsztatydla nauczycieli. Wzięły w nim udział panie z klas I-III oraz polonistki – zabawa w teatr okazała się bardzo inspirująca, a zaangażowanie uczestniczek ogromne, co doskonale widać na fotografiach.

Następnego dnia , w środę klasy I i III uczestniczyły w spektaklu,do którego same zostały „wciągnięte” . Aktorzy stworzyli naszym uczniom bezpieczną przestrzeń zabawy, w której każde dziecko mogło tworzyć spontanicznie.

Więcej o zabawie w teatr na: www.dorman.e-teatr.pl, www.instytut-teatralny.pl

„ Ania ” w Aquaparku … W czwartek klasy V-e wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę szkolną do Lublina. W programie imprezy był spektakl teatralny pt. „ Ania z Zielonego Wzgórza” – zaprezentowany przez aktorów z Beskidzkiej Agencji Artystycznej. Uczniowie ciepło przyjęli to przedstawienie. Największą jednak radością była wizyta w nowiutkim lubelskim Aquaparku. To super nowoczesny obiekt sportowy . Wszyscy bawili się doskonale.

 

– Pierwszaki ślubują

W czwartek po południu w sali gimnastycznej nasi milusińscy zostali pasowani na uczniów. Przedtem długo się przygotowywały, aby dzisiaj zaprezentować swoje umiejętności przed gośćmi- nauczycielami, rodzicami, dziadkami.

Oj, nie jednemu łezka się w oku zakręciła, gdy patrzył na swoją latorośl, lub sięgał pamięcią do swojego ślubowania.

Pierwszakom życzymy wytrwałości w pracy i samych sukcesów !

K.Kowalska

Stoi tu przed Wami dziatwa uśmiechnięta…”

14 października to szczególny dzień w naszej szkole – świętujemy wspólnie Dzień Patrona i Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku szkolnym wszyscy uczniowie włączyli się w przygotowanie oprawy uroczystego apelu , na którym spotkaliśmy się podczas 4 i 5 godziny lekcyjnej. Apel stał się również okazją do zaprzysiężenia członków nowego Samorządu Uczniowskiego, które odbyło się wobec całej społeczności szkolnej , a także zaproszonych ubiegłorocznych absolwentów – obecnie gimnazjalistów.

Na zakończenie wystąpili uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej z muzyczną laurką dla wszystkich pracowników oświaty.

Po uroczystości uczniowie klasy VIb w imieniu całej szkolnej społeczności złożyli kwiaty pod pomnikiem Patrona w Parku Zdrojowym.

K.Kowalska

Czytaj dalej

16Nasza szkoła włączyła się do obchodów XV Dnia Papieskiego w dniu 16 października 2015r. Panie katechetki – Sylwia Krysa i Jadwiga Wajrak wspólnie z uczniami zadbali o szczególną oprawę tego przedsięwzięcia. Uczniowie pod opieką nauczycieli spotkali się w sali gimnastycznej i uczestniczyli w konkursie wiedzy o Janie Pawle II. Nie brakowało wiadomości, anegdot czy piosenek związanych z Ojcem Świętym.

Katarzyna Kowalska

Czytaj dalej

Dzięki współpracy z firmą PGE jesteśmy jedną z 15 szkół na Lubelszczyźnie, która ma możliwość realizowania programu ENERGIA TEATRU! Podczas spotkań, które prowadzi p. Urszula Pietrzak– aktorka Teatru Lalki i Aktora i. H. CH. Andersena dzieci uczą się technik teatralnych, wyrażania swoich emocji, posługiwania mową ciała. W tak interesujący sposób przekazujemy wiedzę o bezpieczeństwie i posługiwaniu się prądem – nieodzownym towarzyszem codziennego życia.

Wkrótce kolejna fotorelacja ze spotkań ENERGIA TEATRU !

Sylwia Krysa

Czytaj dalej

Miłą niespodziankę sprawiła nam Fundacja PZU, która przysłała odblaskowe serduszka dla wszystkich pierwszoklasistów naszej szkoły. Dzisiaj błyszczące serduszka powędrowały do rąk wszystkich pierwszaków, a następnie na ich plecaki. Jutro sprawdzimy, czy dzieci o nich nie zapomniały. Państwa Rodziców bardzo proszę o przypomnienie swoim pociechom, że z odblaskiem jest zdecydowanie bezpieczniej.
Anna Szczęsna

Czytaj dalej

30 września 2015r. obfitował w naszej szkole w wydarzenia. Najważniejszym były wybory do Samorządu Uczniowskiego. Wcześniej zainteresowani uczniowie przygotowali plakaty, na których prezentowali swój program propozycji działań. Dziś w odświętnej atmosferze  odbywała się lekcja demokracji – poszczególne klasy pod opieką wychowawców oddawały głos na swoich kandydatów. Nad poprawnym przebiegiem wyborów czuwała komisja wyborcza wraz z opiekunem p. Joanną Chorębała.  Wyniki wyborów będą podane do wiadomości uczniów naszej szkoły po zakończeniu głosowania i podliczeniu głosów.  Wkrótce również odbędzie się zaprzysiężenie nowego SU.
wybory samorzadu (3)
Z ekologią za pan brat! Około godziny 11-tej uczniowie klas V a, b, c pod opieką nauczycieli pp. Małgorzaty Tochman, Wiktora Flisa i Adama Musiała wzięli udział w akcji sprzątania Lasu Zakładowego. Inicjatorem tego projektu była Nałęczowianka Sp. z o.o. Nasi reprezentanci zostali podzieleni na grupy zadaniowe i już jako : Smerfetki, Jastrzębie, Wiewiórki ruszyli w las,  by w trosce o najbliższe środowisko, zebrać śmieci z okolic Polany Harcerskiej. Organizatorzy zadbali o dobre wyposażenie uczniów – rękawice ochronne i worki, a po ciężkiej pracy zaprosili wszystkich na poczęstunek.
5c-sprzatanie lasu (3)
Po południu w sali gimnastycznej wielbiciele tańca z klas IV-VI  spotkali się na dyskotece z okazji Dnia Chłopaka zorganizowanej przez klasę VI b i p. J. Chorębała. W trakcie zabawy zostały również  zaplanowane  i przeprowadzone konkursy taneczne, a w sali nr 28 działała  świetnie zaopatrzona kawiarenka.
Katarzyna Kowalska

 tabliczka_mnoenia25 września uczniowie naszej szkoły włączyli się do międzynarodowej akcji : V Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Organizacją tego przedsięwzięcia zajęły się nauczycielki matematyki p. Elżbieta Kowal i p. Urszula Kuropatwa. Tego dnia w szkole miały miejsce działania różnego typu: zaprezentowano hasła promujące znajomość tabliczki mnożenia, quizy, zagadki i zabawy edukacyjne.

Uczniowie klasy V b pod opieką wychowawczyni p. Małgorzaty Tochman i pań matematyczek odwiedziły również kilka nałęczowskich instytucji, aby sprawdzić, jak starsi radzą sobie z tabliczką mnożenia.

Mamy nadzieję, że „światowy dzień tabliczki mnożenia wzbudza w nas słodkie wspomnienia” – takie życzenia widniały na drobnych upominkach, które przygotowały dla uczestników zabawy organizatorki.

Więcej o tej międzynarodowej akcji można przeczytać na stronie : http://www.wmtday.org/pl

Katarzyna Kowalska

Czytaj dalej

„Moja rodzina i jej możliwości”. Wspaniała ilustracja Zosi ozdobiła karty okolicznościowego zbiorku poezji i prozy wydanego z okazji Międzynarodowego Kongresu Rodziny organizowanego przez Instytut Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Podziękowanie za udział w Konkursie otrzymali: Nikola Borkowska, Julia Dębczak, Marta Kędra, Ksawery Kisielewski, Wiktoria Krysa, Olek Krzesiński, Mikołaj Łuszczyński, Julia Maciążek, Dominik Oleksak, Mikołaj Rymanowski, Marcel Sągała, Ola Skoczylas, Iga Topolska, Iga Trębińska, Kacper Wawrzyk, Franek Wojczuk, Tomek Woźniak, Julia Zasada, Natalia Zasada i Oskar Zubrzycki. Młodym Artystom z klasy 2a składamy serdeczne gratulacje!!!
Jadwiga Wajrak
Zofia Piotrowska

Czytaj dalej

24Natalia Różyc, Malwina Głowacka, Zuzanna Zasada, Nel Kuźma i Patrycja Misztal zwyciężczyniami ogólnopolskiego konkursu literackiego „Moja rodzina i jej możliwości” 24 września 2015r. młode poetki uczestniczyły w uroczystej gali wręczenia nagród podczas Ogólnopolskiego Kongresu Rodziny organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Dziewczęta otrzymały w prezencie niespodziankę – okolicznościowy tomik z własną twórczością. Gratulujemy talentów i rozsławiania imienia szkoły!!! Czekamy na kolejne wiersze, opowiadania.

Sylwia Krysa

Czytaj dalej

24 września 2015r. naszą szkołę wizytowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Puławach. Ogromne zainteresowanie uczniów wzbudził wóz bojowy, który przyjechał na ulicę B. Prusa. Po krótkiej chwili wszyscy usłyszeli sygnał do ewakuacji. Nauczyciele wraz z uczniami, pracownicy administracji i obsługi oraz Dyrekcja szkoły w porządku opuścili budynek wyznaczoną drogą ewakuacyjną. Po zebraniu się społeczności szkolnej na placu apelowym jeden ze strażaków, przybliżył wszystkim potrzebę i cel takich ćwiczeń. Mieliśmy również okazję obejrzeć specjalistyczny strój i niezbędne wyposażenie strażaka. Jedna z klas pierwszych obejrzała także wóz bojowy. Po dzwonku odwołującym alarm wszyscy spokojnie wróciliśmy na zajęcia.
Katarzyna Kowalska

Czytaj dalej

Tanecznym krokiem w nowy rok szkolny i w nowy tydzień weszli uczniowie klas młodszych naszej szkoły. Wszystko za sprawą tancerzy z Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier, którzy w poniedziałek kilka minut po godz. 8.00 rozkołysali naszych uczniów w rytm tanecznych hitów. Roześmiane buzie dzieci były najlepszym dowodem na to, że udała nam się ta taneczna niespodzianka.

Anna Szczęsna

Czytaj dalej

18 września 2015r. w naszej szkole było wielkie sportowe święto. Nauczyciele wychowania fizycznego  pod wodzą p. Czesława Mitury zorganizowali Dzień Sportu Szkolnego dla klas IV-VI. Do współpracy włączyli się wszyscy nauczyciele i wychowawcy. Pierwsza lekcja była poświęcona na przypomnienie zasad rywalizacji fair play i ustalenie składów reprezentacji klasowych. Następnie wszyscy udali się w miejsce rozgrywek: na boisko i do sali gimnastycznej.Poszczególne klasy  uczestniczyły w takich konkurencjach jak: wyścigi rzędów, mecze piłki nożnej i siatkówki dziewcząt i chłopców, turniej zbijaka i przeciąganie liny. Słońce paliło, emocje sięgały zenitu, nikt nie żałował sił ani w nogach i rękach, ani w gardłach. Niezwykle emocjonujący był mecz futbolowy chłopców z klas VI, w którym o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Wszyscy z ożywieniem śledzili  na tablicy wyników i komentowali osiągnięcia swoich klas. A na koniec – wisienka na torcie: mecz nauczyciele vs uczniowie ( 5 : 2 ).  Nieco młodsi zawodnicy  z niecierpliwością czekają na rewanż!

Katarzyna Kowalska

Czytaj dalej

Dzięki pomysłowi Pani Dagmary Wrzos – Piech 14 września 2015r. w naszej szkole miał miejsce konkurs kulinarny pt. Jem II śniadanie. Wzięły w nim udział wszystkie klasy. Niektóre z celów, które przyświecały tej akcji to : podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat racjonalnego odżywiania i jego wpływu na stan zdrowia, rozwijanie umiejętności przygotowywania drugiego śniadania , a także rozwijanie twórczej wyobraźni u uczniów – estetyki i higieny posiłków.

Zadaniem każdego uczestnika było przygotowanie II śniadania zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym . Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim dobór produktów, walory smakowe i estetykę wykonania. Ciekawe, jaki będzie werdykt?

Katarzyna Kowalska

Czytaj dalej

Od dnia 9 września uczniowie klasy IIIa i IIIb naszej szkoły mogą nosić zaszczytne miano Ambasadorów Bezpiecznego Internetu. Stało się to za sprawą wizyty Wędrującej Akademii Bezpiecznego Internetu w naszej szkole. Dwie niezwykle sympatyczne panie na tyle skutecznie zawładnęły sercami i umysłami naszych trzecioklasistów, że już wszyscy wiedzą, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Więcej szczegółów na temat akcji można znaleźć pod adresem:

https://www.facebook.com/AmbasadorzyBezpiecznegoInternetu

Anna Szczęsna

Czytaj dalej

Klasa 1c zwiedza szkołę W dniu 2 września do sekretariatu zawitali jakże mili goście. To uczniowie klasy 1c wraz z panią wychowawczynią chcieli zobaczyć sekretariat i gabinet dyrektora. Ich sympatyczne buzie sprawiły nam ogromną radość, zwłaszcza że wszyscy zapewniali, iż bardzo im się w szkole podoba.

Anna Szczęsna

Czytaj dalej

pocztek_roku 1 września 2015r. o godzinie 9.00 wybrzmiał pierwszy dzwonek. Pogoda wprawdzie jeszcze bardzo wakacyjna, ale przed nami już nowe wyzwania. Czas rozpocząć nowy rok szkolny. Społeczność Szkoły powitała ciepło pani dyrektor Anna Szczęsna. Trochę niepewne „pierwszaki” pod opieką wzruszonych rodziców, ciekawe tego , co je czeka… Roześmiani starsi uczniowie, uściski dłoni, dawno nie widziani koledzy – miło wrócić do siebie…Uśmiechnięci nauczyciele, gotowi do pracy. Życzymy wszystkim dobrego roku!

K. Kowalska

Czytaj dalej

Uczniowie naszej szkoły wyjechali na kolonie letnie nad morze do miejscowości Stegna. Kolonie trwały od 22.07-01.08.2015. Dzieciaki zwiedziły wiele ciekawych miejsc. Trójmiasto z pięknym Starym Miastem w Gdańsku, w Gdyni Oceanarium i statek „Dar Pomorza”a w Sopocie spacerowaliśmy po molo i słynnym „Mąciaku”. Odwiedziliśmy naukowy „Park Owadów” w Jantarze, jechaliśmy kolejką wąskotorową, wędrowaliśmy do Wisłoujścia, mimo nie sprzyjającej pogody. Dzieci dzielnie wstawały o świcie i spacerowały nad morze. Mieliśmy wiele zabaw i relaksu. Basen, który był tuż koło naszego pensjonatu pozwalał na codzienne kąpiele. Wykonałam mnóstwo pamiątkowych zdjęć. Zwiedziliśmy latarnię morską w Krynicy Morskiej, płynęliśmy statkiem po Mierzei Wiślanej. Zamek w Malborku i Toruń to miejsca, które bardzo zainteresowały zwiedzających.Dzieci brały udział w wielu zabawnych konkursach. Kolonia przebiegła pod znakiem dobrej zabawy, poznawania nowych miejsc i odpoczynku. Spotykamy się za rok.

Agnieszka Maciążek

 

Minął wakacyjny czas, szkolny dzwonek zaprasza do klas!

Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo Rodzice,

zapraszam na inaugurację nowego roku szkolnego, która rozpocznie się o godz. 9.00 na tarasie szkolnym w dniu 1 września 2015r. (wtorek). W przypadku złej pogody spotkamy się w sali gimnastycznej.

Uroczystość szkolną poprzedzi Msza Święta odprawiona o godz. 8.00 w Kościele Parafialnym w Nałęczowie.

Serdecznie zapraszam

Anna Szczęsna