Godlo Polski 164

dzieki

Międzyszkolny Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej

 logo-konkurs-piesni-patriotycznej

Ogólnopolski Konkurs Twórczości Plastycznej:
"Świat w oczach najmłodszych"
gif_soneczko

Ogólnopolski Konkurs Literacko-Plastyczny „Piórem i pędzlem”

dzieci11

Programy edukacyjne realizowane przez szkołę

klub bezpiecznego puvhatka

szkola_przyjazna_ywieniu

zasady_2

patronat_ngo

Przyroda
to drogocenny skarb
-edukacyjny program ekologiczny
 

mleko

owoce-w-szkole

Nasza mała biblioteka

01-SP-NALECZOW-PL

Książki naszych marzeń i naszego dzieciństwa

Nasza szkoła jest uczestnikiem programu MEN propagującego czytelnictwo Książki naszych marzeń. W ramach jego realizacji zaplanowano cykl spotkań z mieszkańcami Nałęczowa.
Organizacją i koordynowaniem projektu  pod hasłem Książka mojego dzieciństwa zajęła się Pani Agnieszka Kanarek.

12 i 14. 01.2016r. w szkolnej bibliotece odbyło się I spotkanie uczniów z Panem Krzysztofem Zalechem – nauczycielem, regionalistą i przewodnikiem nałęczowskim,  autorem książki Nałęczowa czar w legendach i opowieściach. Gość opowiadał o swoich pasjach czytelniczych 
i promował wydaną książkę.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pogadanki, mieli również okazję zadawać pytania
o źródła pomysłów czy okoliczności powstawania książki.

K.Kowalska


Książka mojego dzieciństwa, ciąg dalszy spotkań czytelniczych… 

W dniu 19 stycznia 2016r. gościem biblioteki szkolnej był pan Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa. Pan Burmistrz spotkał się z uczniami klasy 2a w ramach projektu Książka mojego dzieciństwa. W sposób niezwykle zajmujący opowiadał o swoich dziecięcych fascynacjach czytelniczych. Wspólnie przeżyliśmy podróż wspomnień po baśniach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, braci Grimm, Andersena aż do książki Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i o sierotce Marysi”. Właśnie ta książka, a dokładniej ilustracje do niej wykonane przez Jana Marcina Szancera, stały się jednym z najpiękniejszych wspomnień literacko-plastycznych z dzieciństwa naszego Gościa. Na zakończenie Pan Burmistrz sprawił uczniom nie lada niespodziankę, wykonał ilustrację przedstawiającą króla Błystka, która już zdobi szkolny korytarz.

To spotkanie niewątpliwie rozbudziło zainteresowanie uczniów prezentowanymi książkami,   a szczególnie przygodami małych krasnali, które, zdaniem Marii Konopnickiej, na pewno są na świecie.

Agnieszka Kanarek


Książka mojego dzieciństwa…

Miniony tydzień przyniósł uczniom naszej szkoły wielu miłych doznań czytelniczych.

We wtorek, 26 stycznia gościem w bibliotece była pani dyrektor Przedszkola im. Adasia Żeromskiego – Jolanta Madejska. W spotkaniu z panią dyrektor wzięła udział klasa 1b. Pani dyrektor przeniosła nas wszystkich do krainy opowieści pt.  Dwie Dorotki autorstwa Janiny Porazińskiej. Mieliśmy przyjemność wysłuchania fragmentów książki, obejrzenia ilustracji, a przede wszystkim rozmowy o tym, że dobro zawsze zwycięża. Dzieci po raz kolejny mogły przekonać się jak wiele mądrości życiowej zawierają tak chętnie słuchane przez nich baśnie. Ulubiona książka z dzieciństwa pani dyrektor została odkryta dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.


Książka mojego dzieciństwa… c.d.

W środę 27 stycznia uczniowie klasy 5a mieli okazję do spotkania z niezwykłą osobą – panem Jerzym Sołdkiem: historykiem, bibliofilem, regionalistą, osobą niebywale zasłużoną dla pielęgnowania historii Nałęczowa. Pan Jerzy Sołdek z pasją i zaangażowaniem zabrał nas w świat książek swojego dzieciństwa. Począwszy od wierszyka Jana Brzechwy Tańcowała igła z nitką poprzez Wierszyki nałęczowskie Ewy Szelburg – Zarembiny, aż do powieści Aleksandra  Dumasa, Juliusza Verne’a, Karola Maya i innych towarzyszyliśmy gościowi w wędrówce po wspomnieniach czytelniczych z dzieciństwa. Na pytanie,  Czy fascynacje czytelnicze miały wpływ na wybór drogi zawodowej w życiu dorosłym, zaproszony gość miał tylko jedną odpowiedź: tak. Dużą atrakcją dla uczniów były książki, które pan Sołdek przyniósł z własnej biblioteczki domowej. Pieczołowicie skatalogowane, opatrzone ekslibrisami, nierzadko już wiekowe zachwyciły młodych czytelników.

 


Kolejnym gościem w bibliotece w dniu 29 stycznia był pan Szczepan Piech, przewodniczący Rady Rodziców w naszej szkole. Pan Piech zaskoczył słuchaczy z klasy 3b plikiem komiksów o Tytusie, Romku i A’ Tomku autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, popularnie zwanego Papciem Chmielem. Dzieci z zainteresowaniem słuchały o niezwykłych wprost przygodach Tytusa de ZOO i jego kompanów. Na pytanie, czy tylko komiksy fascynowały pana Szczepana, uzyskaliśmy odpowiedź: Ależ skąd, Henryk Sienkiewicz i jego „ W pustyni i w puszczy”, „ Krzyżacy” i Trylogia to dopiero było to.

Pragnę tylko dodać iż nasza biblioteka może poszczycić się posiadaniem egzemplarza komiksu o Tytusie z oryginalnym podpisem autora.


 Piątek 29 stycznia był wyjątkowy dla naszej biblioteki, albowiem w dniu tym mieliśmy aż dwóch znamienitych gości. Pan Jerzy Rosiak, dyrektor Zespołu Szkół im. Zygmunta Chmielewskiego podzielił się z uczniami klasy 5c wspomnieniami o książkach, które fascynowały go w dzieciństwie. Z zadziwiającą wprost dbałością o szczegóły pan Dyrektor opowiadał o przygodach  Tomka Wilmowskiego, bohatera książek Alfreda Szklarskiego. Zazdrościliśmy aż dwóch lat wakacji, które przeżyli na bezludnej wyspie nastoletni bohaterowie powieści Juliusza Verne’a i mogliśmy dowiedzieć się kim był Mały Bizon. Literatura, o której opowiadał pan Jerzy Rosiak, może troszkę zapomniana, ale jakże piękna i barwna. Warto wspomnieć iż wszystkie tytuły polecane przez pana Dyrektora znajdują się w naszej bibliotece.